Taze Annelere İlk Günlerde Yardımcı Bilgiler

Ve evet aylardır beklediğiniz gün geldi, bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza aldınız. Bundan sonra da harika ama zor zamanlar sizi bekliyor. Bu süreçte sizlere bebefix ailesi olarak da destek vermeye devam edeceğiz. Şimdi pratik bilgilere gelelim.

1)Vücudunu Silmeyin

yeni annelere pratik bilgiler

Doğduğunda bebeğin derisini kaplayan verniks isimli yağ tabakası, bebeğin ısı kontrolünü sağlarken, derisini de dış etkenlere karşı korumaktadır. Dolayısıyla bebeğiniz doğduktan bir süre sonra bu yağ tabakası ile kalmalı, hemen silmemelisiniz. Bebeğin banyosunu, göbeği düştükten sonraki ikinci güne denk getirerek bir süre verniks ile kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu süre içinde bebeğinizin yüzünü silebilirsiniz.  

2)Sık Sık Emzirin

yeni annelere pratik bilgiler

Doğumunuzdan sonra en kısa sürede bebeğinizi emzirmeye başlayın ve sık sık emzirin. Anne sütü, bebeğin ihtiyacı olan tüm besin değerini karşılıyor ve onu çoğu hastalıktan koruyor. Bebeğinizi anne sütü ile beslemeniz, onun fiziksel ihtiyacının yanında duygusal ihtiyaçlarının da karşılanmasını sağlayacaktır.  

3)İlk Günlerde Kafasının Şekline Takılmayın

yeni annelere pratik bilgiler

Bebeğinizin kafasındaki şekil bozuklukları sizi endişelendirmesin. Bebekler ilk doğduklarında baş kemikleri üst üste binmiş durumdadır ve halâ çok yumuşaktır. Merak etmeyin, durum birkaç gün içinde düzelecektir.  

4)Bebeğiniz Sizi Görüp Duyabilir

yeni annelere pratik bilgiler

Yenidoğanlar, ilk günlerde çok net olmasa da 25-30 cm kadar yakınını görebilir. İlerleyen haftalarda ise bu görüş mesafesi daha da artacaktır. İşitme duyusunu ise sesli uyaranlara karşı vereceği ağlama veya refleksler ile takip edebilirsiniz.

5)Bebeğinize Varlığınızı Hissettirin

yeni annelere pratik bilgiler

Bebeğiniz sizi artık tanıyor, seviyor ve göğüsünüzdeyken güvende hissediyor. Bebeğinizle ten teması kurmanız, varlığınızı hissettirmeniz ve onunla konuşmanız, onun gelişimi için oldukça önemlidir.  

6)Kakasını Kontrol Edin

yeni annelere pratik bilgiler

Bebeğinizin kakası, onun beslenmesiyle alakalı pek çok şey anlatır. Yeşil olması, mukuslu olması veya siyah olması… Kakasındaki her detay beslenmesi ve sağlığı ile alakalı ipuçları barındırır.

7)Gelişimini Takip Edin

yeni annelere pratik bilgiler

Bebeğiniz doğduktan sonra düzenli aralıklarla boy,kilo ve baş çevresi ölçümlerini yaptırmayı unutmayın.  

8)Oda Isısına Dikkat Edin

yeni annelere pratik bilgiler

9 aylık süre boyunca rahimde sıcak bir ortamda bulunan bebeğiniz, doğduktan sonra yeryüzüne alışabilmesi için yumuşak geçişlere ihtiyaç duyar. Anne karnındaymış gibi hissetmek, onu daima mutlu eder. Bu nedenle bebeğinizin oda sıcaklığına dikkat etmeli, 22-24 derece arasında olmasına özen göstermelisiniz.  

9)İlk Günler Cildini Gözlemleyin

yeni annelere pratik bilgiler

Yenidoğan bebeklerde hastalık belirtisi sayılabilecek döküntü, kızarıklık, sararma veya morarma, bebeğin cildinin gün ışığında gözlemlenmesiyle fark edilebilir. Doğumdan sonraki ilk günlerde, bebeğinizin cildini gün içinde birkaç kere gözlemleyerek herhangi bir hastalık belirtisi olup olmadığını kontrol edin.  

10)Göğüs Bakımını İhmal Etmeyin

yeni annelere pratik bilgiler

Doğumdan sonra göğüsünüzde şişlikler görülebilir. Oluşan şişlikleri ovmamanız ve sıkmamanız gerekiyor. Genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden geçecektir.  

KAYNAK: https://www.gebe.com/yeni-annelere-pratik-bilgiler?_sgm_campaign=scn_214708da53b9a000&_sgm_source=1999&_sgm_action=click

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir