Mama Sandalyesi Gerçekten Gerekli Midir?

Bebeğinizin gelişim süreci beraberinde birçok soruyu da akıllara getiriyor. Bunlar; mama sandalyesi gerçekten gerekli midir, mama sandalyesi alınmalı mıdır, mama sandalyesi kullanacaksam ne zaman kullanmalıyım, mama sandalyesi kullanırken nelere dikkat etmeliyim vb. Gelin beraber bu sorulara cevap bulalım.

1) Mama Sandalyesi Gerekli Midir?

Bu soruya cevabımız kesinlikle “evet” olacaktır. Nedenlerine gelecek olursak; ortalama 6 aydan sonra bebeğinizde ek gıdalara geçmiş olacaksınız. Bebeğinizin beslenmesi artık size tamamen bağlı değildir. Bu da demek oluyor ki beslenme düzeninde değişikliğe ihtiyacınız vardır.

2)Mama Sandalyesi İle Kontrol Sizde

7. aydasınız, artık bebeğiniz hareketlenmiştir ve kucağınızda tutarak yedirmek kontrolü tam olarak sağlayamamanıza neden olacaktır. Bu yüzden işinizi kolaylaştıracak bir mama sandalyesi kurtarıcınız olacaktır.

3)Mama Sandalyesi Sosyalleşme Aracıdır

Mama sandalyesinin güzel bir yanı da bebeğinizi sizin oturduğunuz yemek masasına dahil ederek onun sosyalleşmesini sağlamış oluyorsunuz. Kendini bir bütünün parçası hissetmeye o zamandan başlamış oluyor böylece. Ayrıca hem o kendi kendine beslenecek hem de siz beslenmiş olacaksınız.

4)Mama Sandalyesi Gelişimi Destekler

Mama sandalyesini yalnızca siz ona yemek yedirirken kullanmamalısınız. Önüne yemeğini koyarak bebeğin kendi kendine beslenmesini öğrenmesini sağlamalısınız. Böylece el- göz koordinasyonu, motor becerilerinin gelişmesine katkı sağlamış olacaksınız. Bırakın saçsın, döksün, özgürlük ona çok iyi gelecek 🙂

5)Mama Sandalyesi Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karar verdiniz mama sandalyesi kullanacaksınız, peki önemli olan noktalar nelerdir?

Öncelikle hemen üstte bahsettiğimiz gibi mama sandalyesi çok çabuk kirlenen bir üründür. Dolayısıyla kolayca silinebilir veya yıkanabilir bir ürün tercih etmelisiniz.

Ayrıca bebeğinizin önüne koyduğunuz, tabak, bardak, kaşık kırılabilir malzemeden olmamalı.

Televizyon/telefon açıp yemeğini tüketmesini beklemek de bir o kadar sağlıksızdır. Bebek yediklerinin farkında olarak büyümelidir.

Diğer bir nokta ise; siz yanında yokken ve bebeğiniz içindeyken mama sandalyesini koyduğunuz yere dikkat etmelisiniz. Uzanabileceği yakınlıkta kanepe, masa, eşyalar vb, olmamalı.

O zaman hem size hem bebeğinize keyifli öğünler dileriz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir