Çocuğunuzla Oyun Oynamanın Önemi

İnternet çağıyla beraber ebeveyn – çocuk ilişkisi de bir takım değişmelere maruz kalmıştır. Onlara ayıracağımız vakti başka şeylere ayırır hale geldik. Gel gelelim ki onlarla geçireceğimiz zamanın önemini hiçbir tablet oyunu ya da oyuncak veremez. Bunun neden bu kadar önemli olduğuna beraber bakalım.

Oyun, eğitim aracıdır

Oyun oynamak deyince akla eğlence ya da vakit geçirmek gelebilir ama oyun aslında bir eğitim aracıdır da. Çocuğunuzun öğrenmesi gereken bir kuralı ya da bilgiyi oyun oynarken kolaylıkla ve daha kalıcı bir şekilde öğretebilirsiniz.

Oyun, çocuğun iletişim aracıdır

Çocuklar duygu ve düşüncelerini nasıl dile getireceklerini çoğu zaman bilemezler. Onları anlayabilmek için, dünyalarına yakından bakabilmek için en etkili yol, onlarla birlikte oyun oynamaktır.

Oyun, çocuğu geliştirir

Beraber geçirdiğiniz eğlenceli dakikalar aynı zamanda çocuğunuzun kendini keşfettiği, sorunlarla karşılaşıp çözüm ürettiği, kendine güveninin geldiği, el ve zihinsel becerilerinin geliştiği bir zamandır. Çocuğunuz, onunla ortak karar alışınızı, onu dinleyişinizi, beraber problem çözümünüzü gözlemleyecektir. Böylece işbirliği yeteneği gelişecektir.

Oyun, sosyalleştirir

Yapılan araştırmalara göre yeterince oyun oynayabilmiş çocuklar çok daha sosyal oluyorlar. Aile içinde kendini ifade edebilme imkanı bulduklarından okul sürecinde de zorlanmıyorlar.

Ve en önemlisi…

Oyun, ebeveyn ile çocuk arasındaki bağı güçlendirir

Zaman su gibi akıp giderken vaktimizi sevdiklerimize ayırmaktan güzel bir şey yoktur. Sevgi, ilgi göremeyen çocuklar hayatlarının her döneminde bunun eksikliğini yaşayacaklardır.

İşte tüm bu yüzden çocuklarla oyun oynamak çok önemli ve gereklidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir