Bebek Kıyafeti Alışverişi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken 11 Önemli Nokta

 1. Kıyafet alışverişi yaparken, bebeğin yaşı değil, kilosu baz alınmalıdır.
 2. Kıyafet almadan önce, ürüne özel kullanma talimatlarını okuyun. Yıkama, kurutma gibi konularda zorlayabilecek kıyafetler tercih edilmemelidir.
 3. Kolay yıkanabilen giysiler tercih edilmelidir. Bebeğin tenine değmeden önce bütün giysilerin yıkanması gerekmektedir. Bebeğin hassas ciltleri ve pH değeri göz önüne alınarak hassas programlarda özel hazırlanmış bebek deterjan ve yumuşatıcıları ile yıkanmalı; ağır kimyasal içerikli deterjanlar ve çamaşır suları kullanılmamalıdır. Bebek giysileri, diğer aile fertlerinin çamaşırlarıyla karıştırılmadan yıkanmalıdır.
 4. Bebeğin hareketini kısıtlayacak giysileri tercih edilmemelidir.. Satın alınacak olan bebek kıyafetleri her zaman esnek ve bebeğin hareket yapısına uygun olmalıdır. Sıkı kıyafetler satın almamaya özen gösterilmelidir.
 5. Boyundan açılmaya başlayarak ayağa kadar fermuarlı ya da çıt çıtlı olanlar tercih edilmelidir. Sık bez değiştirileceği için altı kolaylıkla açılıyor olmalıdır. Geniş yakalı olması baş kısmından kolayca geçmesini sağlar.
 6. Giydirme sırasında, bebeğin henüz kendi organlarını başarılı bir şekilde kontrol etmeyi başaramadığı göz önüne alınmalı ve nazik bir şekilde gereken uzuvlar hareket ettirilmelidir. Bu esnada, bebeği fazla sıkmamaya, ters hareketler yapmamaya ve uzuvların doğal akışına göre giydirilmesine dikkat edilmelidir.
 7. Bebeği giydirirken baş kısmından giysiyi çabucak geçirmek gerekir. Soyarken de önce ayak ve kollar çıkarılıp, sonra giysi boyunda toplanıp arkadan öne doğru çıkarılmalıdır.
 8. Giydirme esnasında, bebek ile konuşmak, hem bebeği rahatlatacaktır hem de henüz konuşamasa bile kelime haznesinin artmasını sağlayacaktır. Bir süre sonra bebek de bu sürece alışacak ve kıyafet değişimleri eskisine göre daha rahat olacaktır.
 9. Kıyafet üzerindeki düğme, cırt cırt ya da fermuarların bebeği rahatsız etmeyeceğinden emin olunmalıdır. Düğmeleri yeterince sağlam görünmeyen ya da çok fazla düğmesi bulunan kıyafetler tercih edilmemeli ve eğer kullanılacak ise, bu düğmelerin kesinlikle sökülüp yutulamayacak sağlamlıkta olduğundan emin olunmalıdır.
 10. Seçilen kıyafet tüylü olmamalıdır. Tüylü kıyafetler hem bebeğin ağzına kaçması açısından hem de hassas ciltlerini tahriş etmesi açısından oldukça zararlı olabilir. Buna bağlı olarak, bebeğini kucağına alan anne de kıyafetlerini seçerken buna dikkat etmelidir.
 11. Bebekler için çok kalın kıyafetler almayı tercih edilmemelidir. Bunun yerine, bebeği kat kat giydirmeniz, soğuk algınlığına karşı bebeğinizi daha iyi korumanızı sağlayacaktır.

KAYNAK: https://www.sencard.com.tr/sen-programi/ailen/bebeginiz-ve-siz/bebeginizi-giydirirken-bilmeniz-gereken-her-sey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir