BEBEĞİNİZİ NASIL SAKİNLEŞTİRİRSİNİZ?

Her anne ve baba bebekleri ağladığı zaman tedirgin ve huzursuz olurlar. Bebeklerin ağlama nedenlerinin farklı cevapları bulunmaktadır. Bazen sorunun ne olduğunu bilir ve sorunu kolayca giderebiliriz. Bebeğiniz ağlamaya başladıysa ve kötü bir koku geliyorsa zaten bezinin değişmesi gerektiğini biliyorsunuz. Ama bebeğinizin ağlamamasını sağlamanız her zaman kolay olmayabilir. Sorunu belirleyerek, bebeğin fiziksel rahatlığını sağlayarak, ses kullanarak ve rahatsızlığı gidererek bir bebeği sakinleştirebilirsiniz.

Bilinen genel sorunlara bakalım 🙂

Bebeğinizin bez değişiminin yapılıp yapılmayacağını kontrol etmekle başlayabiliriz.

Birçok bebek altı kirlendiğinde ağlar. Kirli veya ıslak bez cildine rahatsızlık verir. Bir bebeğin bezini değiştirmek için çok beklemek cildinde döküntülerine yol açabilir ve pişik olma olasılığı çok yüksektir. Ve bu durum bebeğinizin huzursuz edecektir.

Bezleri kirlendiğinde sarkma ve dolu görünecektir. Ve bu durum bebeklerin hiç hoşuna gitmeyecektir. Bazı bebek bezlerinde , bebek bezlerini ıslak olduğunda maviye dönüşen bir işaret şeridine sahiptir. Bu annelerin ve babaların işlerini kolaylaştırıp bebeklerin ne istediklerini anlayıp müdahale etmesini sağlayacak.

Bebeğinizin aç olup olmadığından emin olun

Bir bebeğin beslenme alışkanlıkları yaşamlarının ilk iki yılında birkaç kez değişir. Yeni doğmuş bir bebekte dikkat etmeniz gereken işaretler arasında dudaklarını emmek, veya yumruklarını emmek sayılabilir. Yeni doğmuş bebeğinizin aç olup olmadığını yumruklarını yiyip yemediğinden anlayabilirsiniz. Yenidoğanın yumrukları kapalıysa ve yüzünün yakınındaysa, bebeğiniz yeterli miktarda doymamış veya acıkmıştır. Yumrukları açık ve rahatsa, tatmin olmuş demektir. Daha büyük bir bebek acıktığında huysuz, telaşlı olabilirler. Yenidoğan bebekler sık açıkırlar ve sık uyurlar , ilk haftalar da 17 saate kadar uyuyabiliyorlar.

Bebeğinizin uykusuz ve yorgun olup olmadığını anlamaya çalışalım:)

Bebekler her yaşta, yorgun olduklarında telaşlı ve huysuz olurlar. Çok yorgun olurlarsa, uykusuzluk çekebilirler. Ayrıca esneme ya da gözlere sürtünme gibi uyku belirtilerine de bakabilirsiniz. Ve son olarak uykusu geldiğini ya size söyleyerek yada sürekli yatma isteğiyle anlayabilirsiniz

Hasta olup olmadığını anlamaya çalışalım

Her zaman bebeğinizin hasta olduğunu gösteren belirtilerden haberdar olmalısınız. Bebeğiniz hastalık belirtileri gösteriyorsa, tıbbi yardıma başvurmanız gerekebilir.

– İştahındaki değişiklikler. Bebeğiniz birkaç kez yemek yemeği reddettiyse,

– Ruhsal durumundaki değişiklik: Bebeğinizde uyuşukluk varsa ya da uyandırmada güçlük çekiyorsanız,

– Bebeğinizin göbek deliğinde ya da cinsel organında ani bir kızarıklık olduysa ya da akıntı, kanama varsa,

– Ateş. Orta derecedeki ateş genellikle tehlike oluşturmaz. Fakat, bir gözünüz termometrede olsun. Bebeğiniz 3 aydan küçükse her ateşte doktorunuzu arayın. 3 aylık ya da daha büyükse, ağızdan ölçülen ateş 38,9 dan düşükse düşürmeye çalışın. Eğer bundan yüksekse “asetaminofen” içeren ateş düşürücü verin ve ateş düşmüyorsa hemen doktorunu arayın.

– İshal. Bebeğinizin dışkısı sulu ya da seyrekse,

– Kusma: Ara sıra kusma normaldir. Ancak, sık sık ve çok kusuyorsa, yemekten hemen sonra güçlü bir şekilde kusuyorsa,

– Dehidrasyon: Bebeğiniz bezini 6 saat ya da daha uzun süre ıslatmadıysa doktorunuzu arayın. Gözyaşı olmadan ağlıyorsa, ağzında tükürük olmadan kuruysa,

– Kabızlık: Çocuğunuzun bağırsak hareketleri birkaç günde bir oluyorsa,

– Soğuk algınlığı: Nefes alıp vermesini güçleştiren ve 2 haftadan uzun süren soğuk algınlığı varsa ve buna öksürük de eşlik ediyorsa,

– Kulak problemleri: Bebeğiniz normal seslere cevap vermiyorsa ya da kulağından sıvı akıyorsa,

– pişik: Pişik geniş bir alanı kapladıysa, enfekte olmuş görünüyorsa ya da bebeğinizde aniden pişik oluştuysa ve bunun yanında ateşi de varsa,

– Gözde akıntı: Eğer gözlerden biri ya da ikisi de pembe, kırmızı ise ya da akıntı varsa doktorunu aramalısınız.

Yeni dişlere merhaba diyebiliriz ( Dişlerinin kontrol et )

Diş çıkarma genellikle bebeklerde hastalık belirtilerini taklit eder. Diş çıkarma ağrıları azalıncaya kadar birkaç gün boyunca onları mümkün olduğunca rahat ettirmeye çalışın. belirtileri şu şekildedir.

• Bebeğin akıttığı salya miktarında artış gözlemlenir.
• Bebekte hafif ateşlenmeler gözlemlenebilir.
• Huzursuzluk başlar, ve bebeğin ağlamaları söz konusu olur.
• Ağzının çevresinde hafif deri döküntüleri görülebilir.
• Bebek ellerini ağzına sokup, ısırmaya başlar. Çiğnemeleri için onlara bir diş çıkarma halkası veya oyuncak verin.
• Uyku düzeninde bozulmalar olur.
• İştahı kesilen bebek yeteri kadar beslenemez.

Bebeğin diş çıkarması sürecine başlaması ile görülmeye başlayan bu belirtiler sırasında, diş eti henüz açılmamış olabilir. Bebeğinizin yüzünü, yumuşak nemli bir bezle temiz tutmalı, ve bir nemlendirici kullanmaya özen göstermelisiniz.

Fiziksel Konfor Sağlamak

Bebeğini salla.

Bebeğinizi sallamak telaşlı veya huysuz olduğunda yatıştırmaya yardımcı olabilir. Sallanma hareketi, bebeklere annelerinin rahmini hatırlatır. Hatta uyumasına yardımcı olabilir.

 • Bebeğinizi salıncakta ya da beşiğinde sallayın.
 • Ne çok hızlı ne çok yavaş kontrollü şekilde sallanması bebeğinizi rahatlatacaktır.

Bebeğini gezintiye çıkarın

Bebeğinizi araba koltuğuna ya da bebek arabasına koyun ve gezintiye çıkın. Arabada onu rahatlatacak müzikler de açabilirsiniz. Ve koltuğun titreşimi genellikle çok yatıştırıcıdır. Bebeğiniz bebek arabasına binmek istemiyorsa onu kucağınıza alın ve yürüyüş yapın. Temiz hava iyi gelecektir.

Bebeğini kundakla

Doğru yapıldığında kundaklama, bebeğiniz uyurken birçok fayda sağlayabilir. Kundaklama anne rahmini taklit eder ve bunu bebeğe hatırlatır. Ayrıca bir bebeğin kendini yatıştırmasına yardımcı olur.

 • Bebeğinizi doğru şekilde kundaklamayı öğrenin.
 • Bebeğinizi elleriyle doğru kundaklamayın, bu problemlere neden olabilir.
 • Ellerinin yüzüne değdirmediği ve hareket ettiremediğim için rahatlıkla uykuya dalacaktır.

Bebeğini kucakla

Bebeğiniz sık sık kucaklanmak isteyebilir. Bebeğinizin her zaman kucaklanmak istediğinde, başka işlerinizi aksayabilir. Bebeğinizi kanguru şeklinde taşımak dünyanın her yerinde uygulanan güvenli bir yöntemdir. Böylece işlerinizi yaparken bebeğinizi de taşımış olursunuz.

 • Bir bebek sargısı bebek taşımak için en yaygın kullanılanlar arasındadır.
 • Halka kumaşlar yeni doğan ve yeni yürümeye başlayan çocuklar için de kullanılabilir. Eller serbest bakım için de kullanılabilir.
 • Yumuşak yapılandırılmış taşıyıcılar ise bir sırt çantası gibi takmak için üretilir.
 • Bebekler annelerinin kokusunu bildiği için ona huzur vericektir.

Tahriği uzaklaştırın.

Bir bebek aşırı dozda uyarıldığında telaşlı olabilir. Bebeğiniz oyuncaklardan, ekranlardan, gürültülerden veya kalabalıklardan aşırı derecede rahatsız olabilir. Bebeğiniz sinirlenebilir, ağlayabilir. Aşırı uyarım belirtileri fark ettiğinizde, bebeğinize biraz zaman ayırmaya çalışın. daha ilgili ve alakalı olmaya çalışın 🙂

Bebeğinize karşı dikkatli olun

Bebeklere karşı çok özenli olunması gerekiyor. Bebeğinize sabırlı olun ve bebeğinizin kendini çok uzun süre meşgul tutamayacağını unutmayın. Onunla bol bol ilgilenin. Ve onunla her şeyi konuşup onunla sohbet etmelisiniz.

Bebeğin Bir Ses Yardımıyla Sakinleştirilmesi

Bebeğine şarkı söyle

Bebeğinize şarkı söylemek sadece bebeğinizin ruh halini geliştirmeyecek, aynı zamanda bağınızı güçlendirecek ve çocuğunuzun gelişimine yardımcı olacaktır. Bebeğinize şarkı söylemek için utangaç olmayın. Kötü bir şarkıcı olabilirsiniz ama bu bebeklerin umrunda değildir.

 • Bebeğiniz üzerinde asla kulaklık kullanmayın.
 • Birlikte şarkı söyleyip oynamak çok eğlenceli olacaktır.

Bebeğini “şşşş” sesi kullanarak sustur.

Bebeğinizi zıplatma ve sallanma yoluyla yatıştırmaya çalışırken, bebeğinizi “kandırmaya” çalışın. Bu sesler annenin rahminin seslerini taklit eder ve bebeğinize çok fazla konfor sağlayabilir. annesinin sesini bildiği için daha da kolay sakinleşecektir.

Gürültü makinesi kullanın

Beyaz gürültü anne rahmini bebeklere hatırlatır. Beyaz gürültü makineleri bebeğinizi sarsabilecek herhangi bir diğer gürültüyü de engelleyebilir.

 • Makinenin sesini çok fazla açmayın. Ayrıca makinenin bebeğinizin beşiğine erişmediğinden emin olun.
 • Bebek seslere alışması için böyle sesler iyi gelicektir.

Huzursuzluğu Hafifletmek

Bebeğinizin çok sıcakta veya çok soğukta olmadığından emin olun

Bebeğinizi sıcak tutma konusunda endişelenmeniz normaldir. Ama unutmayın, bebeğiniz rahat kalmak için neredeyse sizin giydiğiniz aynı miktarda kıyafet giymelidir. Vücudunuz ayrıca bebeğinizin sıcaklığını düzenlemeye yardımcı olabilir. Bebeğinizi kucağınıza aldığınızda bebeğinizin fazladan battaniyeye ihtiyacı yoktur.

 • Bebeğinizde terleme veya titreme olup olmadığını kontrol edin.
 • Aşırı ısınmanın SIDS’e (Ani Bebek Ölüm Sendromu) neden olduğu düşünülmektedir.
 • Dikkatli giydirmeye özen gösterin:)

Bebeğin gazını çıkart

Bebeğiniz beslendikten sonra ya da besleme sırasında telaşlı olabilir. Biberonunuz veya emzirmenizden bağımsız olarak her beslenmeden sonra bebeğinizin gazını çıkartmaya çalışın. Bebeğiniz beslenmenin ortasında telaşlı görünüyorsa, beslenmeyi yarıda kesmeyi deneyin.

 • Emziriyorsanız, göğüsleri değiştirdiğinizde bebeğinizin gazını çıkartın.
 • Olması gereken şekilde olmasına dikkat edin. !

kaynak:

https://bebekegitimi.com/bebek/bebek-nasil-sakinlestirilir/?utm_source=Instagram%20Stories&utm_medium=social&utm_campaign=bebek-nasil-sakinlestirilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir